UARU

ІСТОРІЯ ТОВАРИСТВА СПРИЯННЯ ОБОРОНІ УКРАЇНИ

На прапорі нашому небо

І золото хлібних ланів,

Малиновий стяг славних предків

І подвиги їхніх синів.

Під цим стягом впевнено крокує ровесник Незалежної України - об’єднання громадян національно-патріотичної та фізкультурно-спортивної спрямованості, що взяло собі гаслом: «Ми виховуємо патріотів України!».

Витоки його сягають березня 1923 року, коли розпочало свою діяльність Товариство друзів авіації і повітроплавання України. Потім були  Доброхім, Аерохім і, нарешті, Тсоавіахім. Важко переоцінити внесок Товариства в розгром фашистської навали. Тисячі відважних синів та дочок України, вихованців оборонного Товариства, за свою мужність на полях битв отримали високі урядові нагороди. Всьому світові відомі імена снайпера з Білої церкви Людмили Павліченко, одеситки кулеметниці Ніни Онілової, санітарки з Харківщини Ніни Гнилицької, матроса Григорія Куропятникова з Луганщини та багатьох інших героїв нашої землі. Безсмертну славу здобули наші льотчики. Більше 80 вихованців українських аероклубів стали Героями Радянського Союзу, дев’ять з них – двічі, а Іван Кожедуб, який вперше піднявся в небо в Шосткінському  аероклубі, отримав найвищу нагороду тричі. В цьому списку і наші землячки Надія Попова, Валентина Гризодубова, Марія Доліна.

 Восени 1951 року після декількох реорганізацій було створено Добровільне Товариство Сприяння Армії, Авіації і флоту (ДТСААФ). Чимало добрих справ на рахунку республіканської організації: це і військово-патріотичне виховання молоді, і розвиток технічних видів спорту, і навчання майбутніх воїнів з військових, військово-технічних, авіаційних та військово-морських спеціальностей.

Після того, як український парламент проголосив Україну незалежною демократичною державою, постало питання визначення подальшої долі республіканської організації ДТСААФ. 26 вересня 1991 року на VII (позачерговому) з’їзді було прийняте рішення про її реорганізацію в Товариство сприяння обороні України. У прийнятому Статуті відзначалося, що ТСО України є правонаступником ДТСААФ республіки, всеукраїнською громадською організацією. Відповідно до Закону України «Про об’єднання громадян» ТСО України зареєстроване 10 жовтня 1991 року Міністерством юстиції як Всеукраїнська громадська оборонно-патріотична організація громадян. ЇЇ метою визнано – сприяння обороні і підготовці членів Товариства до праці і захисту Батьківщини.

Більше тридцяти років минуло від того дня, багато змін відбулося як в нашій незалежній країні, так і в її оборонному Товаристві. Незважаючи на вкрай складну політичну і економічну ситуацію в нашій державі, ми змогли вистояти, зберегти свою базову структуру, основний матеріальний і кадровий потенціал та продовжуємо виконувати статутні завдання. А головне, ми зберегли основне наше надбання – тисячі відданих своїй справі, висококваліфікованих фахівців: керівників організацій, викладачів і майстрів виробничого навчання, тренерів та інструкторів. Ми зберегли трудові колективи, яким більшість цих людей присвятили все своє свідоме життя! Про те, як ми працювали, отримавши новий статус в незалежній країні, красномовно свідчать цифри. Лише за перші 25 років наші навчальні заклади підготували 6 млн. чоловік за 34 робітничими професіями! Причому 82% з них – водії транспортних засобів всіх категорій. А це – 37% від загальної кількості водіїв, які отримали водійські посвідчення за роки Незалежності. Тобто практично кожен третій український водій навчався в автошколах і СТК ТСО України. В п’яти вищих навчальних закладах Товариства, а це чотири коледжі і технікум, отримали неповну вищу освіту з освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» за п’ятьма спеціальностями  2430 молодих людей.

Матеріально-технічна база ТСО України створена за рахунок майна республіканської організації ДТСААФ, яке віднесене до майна ТСО України на підставі статті 20 Закону України «Про власність». Право власності на майно Товариства підтверджено відповідними Свідоцтвами. Все майно, яке було об’єктом підпорядкування центральним органам ДТСААФ СРСР і знаходилось на території України, передане державі згідно Постанови Кабміну України №72 від 30.01.1993 року. Всі ці роки ми не отримували жодної фінансової підтримки від держави, на загальних умовах сплачуємо податки.

Одним із основних наших статутних завдань є патріотичне виховання членів Товариства.  Після розпаду Радянського Союзу з його потужною системою ідеологічного виховання громадян цю справу було занедбано. Відсутність цілісної державної програми національно-патріотичного виховання підростаючого покоління згубно відбилася на значній його частині. Тому ініціативу цілком закономірно перебрали на себе громадські організації. Провідну позицію зайняло Товариство сприяння обороні України, головним статутним завданням якого визначене національно-патріотичне виховання членів Товариства, сприяння органам влади, органам місцевого самоврядування у розвитку національно-патріотичного виховання населення та підготовки до заходів територіальної оборони. Незважаючи на об’єктивні та суб’єктивні труднощі сьогодення, Товариство сприяння обороні України чітко бачить своє громадське призначення, свою роль в організації виховання молоді, підготовки її до самовідданої праці та захисту незалежної України!

7 грудня 2016 року делегати ХІV (позачергового) з’їзду одноголосно затвердили нову редакцію Статуту ТСО України, привівши його у відповідність до вимог Закону України «Про громадські об’єднання», який набрав чинності з 1 січня 2013 року.

15 травня 2024 року… Чергова віха в 32-річній історії Товариства. Як і чотири роки тому, Загальні Збори відбуваються в екстремальних умовах. В липні 2022-го ми ще не оговталися від невідомої пошесті, яка охопила весь світ і отримала назву Covid-19. А у травні 2024-го пошесть добре відома всьому світові – рашистська чума, породження тієї зарази, що зародилася в пивних барах Мюнхена в 30-ті роки минулого сторіччя.  Підсумовуючи результати роботи за останні чотири роки, Голова Товариства Сергій Кошин зазначив, що введення на території України карантину з приводу COVID-19 та повномасштабне вторгнення рашистів стали суворим викликом для нашого Товариства, перевіркою його життєздатності та стійкості. З початком повномасштабної агресії російської федерації Товариством втрачено 112 будівель в Донецькій,  Запорізькій, Луганській та Харківській областях, 42  зазнали значних руйнувань, 19 з них зруйновані повністю. З 2014 по 2024 роки 231 об’єкт нерухомості та майже 600 одиниць автомобільної техніки залишилися на тимчасово окупованих територіях. Попередня оцінка пошкодженого майна складає майже 80 млн. грн. Кількість працівників в Товаристві з початку повномасштабного вторгнення зменшилася на 1200 осіб, було призупинено роботу 55 навчальних закладів.

Незважаючи на всі ці складнощі, Товариство та його Відокремлені підрозділи прикладали максимум зусиль для успішного виконання статутних завдань Товариства, було проведено понад 400 різних заходів військово-патріотичного спрямування. В тісній співпраці зі спортивними федераціями та Міністерством молоді та спорту України щорічно проводились чемпіонати з радіоспорту, судномодельного, автомодельного, автомобільного, авіамодельного, стрілецького спорту, а до початку повномасштабного вторгнення з літакового, парашутного та планерного. Наші спортсмени представляли Товариство на національному та міжнародному рівнях, де здобули чимало перемог. Все популярнішим в нашому Товаристві стає спорт з собаками.  

Підготовка кадрів робітничих професій залишається економічною основою статутної діяльності Товариства. На даний час успішно працюють 357 навчальних закладів, які за звітний період підготували 552 тисячі 466 осіб. Для забезпечення ефективності навчального процесу ми сьогодні маємо 4 670 одиниць транспортних засобів різних типів. За звітний період  організації ТСО України придбали 344 легкових автомобіля.  В той же час для ЗСУ було передано 163 транспортних засоби.

Аналізуючи фінансово-економічну діяльність, Сергій Мефодійович відзначив, що Товариство в цілому спрацювало прибутково. Виконання статутних завдань забезпечувалось виключно за рахунок коштів від господарської діяльності. Фінансування з державного бюджету за звітний період не отримувалось. Організації Товариства своєчасно розрахувались з бюджетом і позабюджетними організаціями по податкам і зборам. За рішеннями Ради Правління надавалась безповоротна фінансова допомога для відновлення роботи навчальних закладів, які знаходились на тимчасово-окупованих територіях або постраждали від обстрілів. За рахунок нормативних відрахувань виділено значні кошти для придбання дронів і засобів виявлення та знешкодження ворожих БПЛА.

Делегати Загальних зборів одноголосно визнали діяльність Правління, Ради Правління і Голови ГО «ТСО України» задовільною та обрали новий склад Правління і Контрольно-ревізійної комісії Товариства. Виходячи з реалій сьогодення, основним завданням Товариства визнано підготовку членів Товариства до захисту України, практичну і всебічну допомогу, у тісній співпраці з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, Силам оборони в боротьбі з російським агресором.

На першому засіданні Правління Головою ГО «ТСО України» на черговий термін було обрано Сергія Мефодійовича Кошина, який зарекомендував себе на посаді Голови Товариства як грамотний, досвідчений, стриманий у прийнятті рішень і відповідальний за свої дії керівник.

Учасники Загальних зборів підтвердили свою переконаність в нашій Перемозі. Вони твердо впевнені, що прийде той час, коли Товариство сприяння обороні України знову скличе під свої знамена найкращих синів і дочок від Донбасу і Криму до Карпат, від північних регіонів до берегів Чорного і Азовського морів!

ТСО УКРАЇНИ
Товариство сприяння оборонi України
© 2007–2010 Всi права захищенi.
м Київ, проспект Перемоги 52/2
тел./ факс: (044) 456-80-11
Форма зворотнього зв'язку