UARU

ІСТОРІЯ ТОВАРИСТВА СПРИЯННЯ ОБОРОНІ УКРАЇНИ

На прапорі нашому небо

І золото хлібних ланів,

Малиновий стяг славних предків

І подвиги їхніх синів.

Під цим стягом ось уже чверть століття впевнено крокує громадсько-патріотичне і спортивно-технічне об’єднання громадян, що взяло собі гаслом : «Ми виховуємо патріотів України!».

А витоки його сягають березня 1923 року, коли розпочало свою діяльність Товариство друзів авіації і повітроплавання України. За його ініціативою трудящі України зібрали кошти на будівництво декілька десятків літаків, що поклало початок вітчизняному літакобудуванню. Потім були  Доброхім, Аерохім і, нарешті, добре відомий із історії і розповідей людей старшого покоління, Тсоавіахім. Вклад Товариства в розгром фашистської навали важко переоцінити. Приведу лише деякі факти. За перші три місяці війни тільки в Полтавській області тсоавіахімівські організації підготували близько 30 тисяч стрільців, біля тисячі кулеметників, 220 мінометників, 264 автоматники, 1217 саперів-мінерів. До початку серпня українські аероклуби навчили і передали Наркомату оборони 677 пілотів, продовжували навчати ще 1233 курсанти.  За короткий термін на Україні підготували більше півтора мільйони бійців винищувальних батальйонів і народного ополчення, основою  котрих стали вихованці оборонного Товариства.  Путивльські активісти на чолі з головою районної ради Тсоавіахіму Руднєвим організували  загін, який виріс в могутнє партизанське з’єднання Сидора Ковпака. Почесне завдання Батьківщини виконували тсоавіахімівці на визволених територіях – розмінування рідної землі, адже на протязі 1943-1945 років на Україні підірвалися на мінах і снарядах майже 7 тисяч людей, при чому 70% з них - діти. Рятуючи життя тисяч людей від смерті, що причаїлася в землі, загинули 264 добровільних мінери.

Тисячі і тисячі відважних синів і дочок України, вихованців оборонного Товариства, стали до військового строю, за свою мужність на полях битв отримали високі урядові нагороди. На жаль, багатьом відзнака була вже по смерті. Всьому світові відомі імена снайпера з Білої церкви Людмили Павліченко, одеситки кулеметниці Ніни Онілової, санітарки з Харківщини Ніни Гнилицької, матроса Григорія Куропятникова з Луганщини та багатьох інших героїв нашої землі.

Безсмертну славу здобули наші льотчики. Більше 80 вихованців українських аероклубів стали Героями Радянського Союзу, 9 з них – двічі, а Іван Кожедуб, який вперше піднявся в небо в Шосткінському  аероклубі, отримав найвищу нагороду тричі. В цьому списку чимало і наших землячок –Надія Попова, Валентина Гризодубова, Марія Доліна.

 Восени 1951 року після декількох реорганізацій було створено Добровільне Товариство Сприяння Армії, Авіації і флоту (ДТСААФ). Чимало добрих справ на рахунку республіканської організації: це і військово-патріотичне виховання молоді, і розвиток технічних видів спорту, і навчання майбутніх воїнів з військових, військово-технічних, авіаційних і військово-морських спеціальностей. Спортсмени ДТСААФ України успішно виступали на всесоюзних змаганнях і впевнено виходили на міжнародну арену. Із встановлених, наприклад, у 1954 році 33 світових рекордів з авіаційного спорту, 17 належали спортсменам України. З 1958 по 1961 рік українські спортсмени-дтсаафівці встановили 17 світових, 67 всесоюзних і 152 республіканських рекордів. Технічні види спорту полюбили у багатьох організаціях міст і сіл республіки, вони стали життєвою необхідністю молоді.

Після того, як український парламент проголосив Україну незалежною демократичною державою, постало питання визначення подальшої долі республіканської організації ДТСААФ.

26 вересня 1991 року на 7 позачерговому з’їзді було прийняте рішення про її реорганізацію у Товариство сприяння обороні України. У прийнятому Статуті відзначалось, що ТСО України є правонаступником ДТСААФ республіки, всеукраїнською громадською організацією. Відповідно до Закону України «Про об’єднання громадян» ТСО України зареєстроване 10 жовтня 1991 року Міністерством юстиції як Всеукраїнська громадська оборонно-патріотична організація громадян. ЇЇ метою визнано – сприяння обороні і підготовці членів Товариства до праці і захисту Батьківщини.

Чверть століття минуло від того дня, багато змін відбулося як в нашій незалежній країні, так і в її оборонному Товаристві. Незважаючи на вкрай складну політичну і економічну ситуацію в нашій державі, ми змогли вистояти, зберегти свою базову структуру, основний матеріальний і кадровий потенціал та продовжуємо виконувати статутні завдання. А головне, ми зберегли основне наше надбання – тисячі відданих своїй справі, висококваліфікованих фахівців: керівників організацій, викладачів і майстрів виробничого навчання, тренерів та інструкторів. Ми зберегли трудові колективи, яким більшість цих людей присвятили все своє свідоме життя!

Одними з основних завдань Товариства залишаються підготовка призовників з військово-технічних спеціальностей, участь в освітній діяльності та підготовці кадрів масових технічних професій згідно з законодавством України. Цей напрямок роботи для нас є не тільки виконанням статутних завдань, але й головною складовою госпрозрахункової діяльності. Адже ми не отримуємо жодних преференцій від держави і всі свої статутні зобов’язання виконуємо за рахунок відрахувань від саме цієї діяльності.

Про те, як ми працювали, отримавши новий статус в незалежній країні, красномовно свідчать цифри. За ці 25 років наші навчальні заклади підготували 6 млн. чоловік за 34 робітничими професіями! Причому 82% з них – водії транспортних засобів всіх категорій. А це – 37% від загальної кількості водіїв, які отримали водійські посвідчення за роки Незалежності. Тобто практично кожен третій український водій навчався в автошколах і СТК ТСО України. В п’яти вищих навчальних закладах Товариства, а це чотири коледжі і технікум, отримали неповну вищу освіту з освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» за п’ятьма спеціальностями 2430 молодих людей. Директори навчальних закладів багато уваги приділяють виведенню навчального процесу на сучасний рівень – активно застосовуються мультимедійні системи навчання, комп’ютерна техніка, сертифіковані програми навчання.

Успішно виконувалась нами і програма підготовки спеціалістів для Збройних Сил України. Військо отримало більше як півмільйона призовників, які пройшли навчання за програмами підготовки з військово-облікових спеціальностей. В 2008 році програма підготовки кадрів для армії була припинена за відсутністю держзамовлення від Кабміну України. Але ми маємо всі можливості та бажання, щоб негайно поновити цю роботу. На протязі 70 діб після отримання держзамовлення навчальні заклади ТСО України здатні підготувати більше 20 тисяч водіїв вантажних автомобілів, за 90 діб – 10 тисяч водіїв-механіків бронетехніки. Можемо готувати також військових техніків та водіїв для перевозки небезпечних вантажів. На протязі одного місяця аероклуби  оборонного Товариства можуть надати початкову підготовку для 300 льотчиків, майже 4 тисяч повітряних десантників, 400 операторів-пілотів БПЛА. Є також напрацьовані методики підготовки водолазів-аквалангістів, розвідників-корегувальників вогню артилерії, саперів, снайперів, військових радіотехніків та санінструкторів. Товариство має право і реальні можливості залучати до підготовки курсантів військових інструкторів від союзних держав – учасників НАТО. Навчання буде проводитись в усіх без винятку регіонах України.

Варто зауважити, що підготовка призовників з військово-облікових спеціальностей в навчальних закладах ТСО України в рази дешевша, ніж відповідне навчання хлопця, якого призвали на службу, одірвавши від родини і місця роботи, якого треба одягти, розмістити в казармі, годувати тощо. До того ж випускник навчальних закладів приходить на військову службу не просто водієм чи, приміром, зв’язківцем, а вже досить підготовленим вояком, адже до навчальної програми включені також вивчення військових статутів, стройова підготовка, ази тактичного вишколу тощо.

Для успішної підготовки водіїв потрібна і відповідна автомобільна техніка. За роки незалежності навчальні заклади придбали 6070 одиниць навчальної техніки, в тому числі 3541 легковик. Щоденно можуть вийти на навчальні маршрути 5270 одиниць власної автомобільної та спеціальної техніки, в тому числі 2369 легковиків, 880 вантажівок різного призначення, 607 шляхових мотоциклів, 269 скутерів і мопедів.

Товариство веде багатогранну волонтерську діяльність. Лише у 2014-15 роках надано допомогу бійцям АТО на загальну суму майже 9 мільйонів. В тому числі військовий збір склав 3.174.309 грн. Решта, близько 6 млн. грн., це власні кошти від господарської діяльності організацій, перераховані одноденні зарплати працівників, зібрані і задіяні благодійні кошти. Лише Полтавська ОО залучила та повністю, до копійки, реалізувала 2 млн. 52 тисячі грн., отриманих від благодійників.

Призначення цих коштів вирішувалось безпосередньо в регіонах, виходячи з потреб і заявок військових частин та військкоматів. Чимало інформації про нагальні потреби діючих підрозділів отримуємо від наших волонтерів, які безпосередньо спілкуються з вояками на передовій, власним транспортом доставляючи туди все необхідне. Це матеріальна допомога пораненим бійцям та сім’ям загиблих воїнів, закупівля медобладнання і медикаментів для шпиталів, транспортні послуги по забезпеченню ротації особового складу, передача волонтерам і особисто бійцям коштів для придбання бронежилетів та іншого знаряддя, надання гуманітарної допомоги діючим підрозділам у вигляді теплих речей, продуктів харчування, інструментів та знаряддя тощо.

Чималі кошти були задіяні на оплату інструкторів, які готували хлопців, що мали відбувати до війська, надання їм необхідних умов. За нарядами Міністерства оборони 297 вантажних, легкових і спеціальних автомобілів, причепів групи «А» було відремонтовано власним коштом і передано до військових частин. Наші навчальні заклади передають у війська запчастини та ПММ, які теж придбані власним коштом.

Не забуваємо і про тих, хто вже повернувся з фронту, намагаємось працевлаштувати їх в наших організаціях або залучити до участі у військово-патріотичній роботі на громадських засадах. Широку підтримку отримала ініціатива навчання водійській справі, за кошти навчальних закладів, колишніх вояків та їх родин. Лише у Вінницькій обласній організації отримали водійські посвідчення 49 чоловік.

Одним з основних статутних завдань Товариства є розвиток спортивно-технічних та прикладних видів спорту. Організації ТСО України культивують двадцять один вид спорту, працюють спортивно-технічні, авіаційно-спортивні організації, плавальні басейни, водноспортивні бази, тири, дитячо-юнацькі спортивно-технічні школи. Щорічно проводилось близько 10 тисяч змагань різних рівнів, в тому числі й міжнародних, у яких брали участь понад 240 тисяч учасників.

За 25 років існування ТСО України на Всесвітніх Іграх, чемпіонатах та Кубках світу і Європи наші спортсмени вибороли 4138 медалей, з яких 1438 золотих і 1504 - срібних. А це значить, що 1438 разів на честь наших спортсменів лунав гімн України і здіймався державний прапор на спортивних майданчиках вищого світового рівня! Всьому світові відомі спортивні досягнення наших радіоспортсменів, підводних плавців, судомоделістів, морських багатоборців, автомотоспортсменів, представників авіамодельного та ракетомодельного спорту. За цей період підготовлено 1618 майстрів спорту, 384 майстри спорту міжнародного класу та 41 заслуженого майстра спорту України. 22 вихователі молоді удостоєні високого звання Заслужений тренер України.         Лише за останні 10 років на розвиток спорту в цілому по Товариству витрати склали 9 мільйонів 837 тисяч 200 гривень. Тобто щорічно близько мільйона!

Авіація ТСОУ – наша гордість. На сьогоднішній день в системі ТСОУ діють 2 аероклуби, 7 авіаційно-спортивних клубів та 6 авіаційно-технічних спортивних клубів. Авіаційні організації свою роботу проводять на 20 сертифікованих аеродромах та злітно-посадкових майданчиках. За роки незалежності був забезпечений наліт більше 287 тисяч годин на спортивних літаках, планерах та вертольотах, виконано майже 800 тисяч стрибків з парашутом. Разом з Федераціями з відповідних видів спорту на наших аеродромах щорічно проводимо більше 50 чемпіонатів, Кубків України та міжнародних змагань з авіаційних видів спорту, а також багато змагань обласного масштабу. Спортсмени беруть участь у багатьох міжнародних змаганнях. За роки незалежності виховано 35 майстрів спорту України з літакового спорту, 28 з парашутного і 24 з планерного; два пілоти, 31 парашутист і два планеристи стали майстрами спорту України міжнародного класу.

З 2003 по 2009 рік  в авіаційних організаціях ТСО України пройшли початкову льотну підготовку 349 курсантів Харківського університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба, загальний наліт склав 6808 годин. Причому початкова підготовка курсантів в системі ТСОУ на наших поршневих літаках коштувала державі майже в 10 разів дешевше, ніж на реактивних літаках Л-39.

У 2013 ми перемогли у тендері і відновили виконання  бюджетної програми  "Підготовка курсантів льотних спеціалізацій для Збройних Сил України Харківським аероклубом Товариства сприяння обороні України". Вже четверта група курсантів ІІ курсу завершила льотну практику, причому літають на вітчизняних літаках ХАЗ-30. Ці літальні апарати вигідно відрізняються надзвичайною економічністю і надійністю в експлуатації. Вирішується також питання відновлення навчання і курсантів-вертолітників.

Матеріально-технічна база ТСО України створена за рахунок майна республіканської організації ДТСААФ, яке віднесене до майна ТСО України на підставі ст.20 Закону України «Про власність. Право власності на майно Товариства підтверджено відповідними Свідоцтвами. Все майно, яке було об’єктом підпорядкування центральним органам ДТСААФ СРСР і знаходилось на території України, передане державі згідно Постанови Кабміну України №72 від 30.01.1993 року.

Всі ці роки ми не отримували жодної фінансової підтримки від держави, на загальних умовах сплачуємо податки. Щороку Товариство сприяння обороні України віддає в казну держави консолідованого податку  на суму близько 115 мільйонів гривень. З 2015 року ситуація ускладнилась введенням податку на нерухомість та збільшенням податку на землю. Більш ніж 5 тисяч штатних працівників Товариства змушені докладати неймовірних зусиль для збереження організації та її активів.

Лише за останні п’ять років витрати на утримання будівель та споруд склали 413211,75 тисяч гривень. Тобто більше 80 млн. на рік! А «доходи» від передачі приміщень в оренду ніколи не перевищували 10% від загального валового прибутку. Та й ті кошти, відповідно до Положення, мають використовуватися виключно на утримання споруд, вік у більшості з яких сягає 60 і більше років.  Ми завжди готові використовувати наше майно разом з державними інституціями, надаємо їм чисельні пропозиції. І працюємо...  

Одним із основних статутних завдань є патріотичне виховання членів Товариства.  Після розпаду Радянського Союзу з його потужною системою ідеологічного виховання громадян цю справу було цілковито занедбано. Відсутність протягом більш як двох десятиріч цілісної державної програми національно-патріотичного виховання підростаючого покоління згубно відбилася на значній його частині.

Тому ініціативу цілком закономірно перебрали на себе громадські організації та партії. Провідну позицію зайняло Товариство сприяння обороні України, другим пунктом статутних завдань якого визначене «патріотичне виховання членів Товариства, пропаганда серед населення Конституції і Законів України про захист Вітчизни». З цією метою двічі на рік ми проводимо місячники військово-патріотичної роботи, присвячені Дню Захисника  Вітчизни та Дню Перемоги у Другій світовій війні. В заходах, без перебільшення, беруть участь громадяни усіх міст і сіл. Щорічно автоспортсмени ТСО України формують екіпажі для участі в автопробігах місцями Бойової Слави України. Оборонці активно співпрацюють з місцевими управліннями освіти в підготовці та проведенні всіх етапів Всеукраїнської військово-патріотичної гри "Сокіл (Джура)".

Незважаючи на об’єктивні та суб’єктивні труднощі сьогодення Товариство сприяння обороні України чітко бачить своє громадське призначення, свою роль в організації виховання молоді, підготовки її до самовідданої праці та захисту незалежної України!

7 грудня 2016 року делегати ХІV (позачергового) з’їзду одноголосно затвердили нову редакцію Статуту ТСО України, привівши його у відповідність до вимог Закону України «Про громадські об’єднання», який набрав чинності з 1 січня 2013 року.

26 жовтня 2017 року члени Правління задовольнили заяву Тімченка Віктора Миколайовича про звільнення його з посади Голови Товариства і обрали Головою громадської організації «Товариство сприяння обороні України (ТСО України» Першого заступника Голови-голову Рівненської обласної організації КОШИНА Сергія Мефодійовича.

23 липня 2020 року відбулися Загальні Збори Товариства, які заслухали звіти Правління і Контрольно-ревізійної комісії та прийняли відповідні рішення. Делегати Зборів обговорили і затвердили зміни до Статуту та обрали новий склад Правління і КРК. Члени  Правління обрали Сергія Кошина Головою Товариства на наступний термін до 2024 року.

ТСО УКРАЇНИ
Товариство сприяння оборонi України
© 2007–2010 Всi права захищенi.
м Київ, проспект Перемоги 52/2
тел./ факс: (044) 456-80-11
Форма зворотнього зв'язку